Endorfiny rządzą nad Wisłą? Raport z Narodowego Spisu Biegaczy

Jakiś czas temu wzięłam udział w super akcji, mianowicie w Narodowym Spisie Biegaczy. Co prawda mój staż jest taki sobie, moje umiejętności takie sobie, startów oficjalnych nie odnotowano, ale się staram. Mam postanowienia na 2015 rok, a skoro biegam to jestem biegaczką, więc się spisałam. Nie było ograniczeń, więc dlaczego nie. Okazało się, że biegaczy w Polsce (spisanych!) mamy 60 641. Dumnie mogę powiedzieć, że byłam 51 745 osobą.

Niedawno ukazał się długo oczekiwany raport z tego spisu powszechnego, który zawiera mnóóóóóstwo danych! Uwielbiam takie statystyki, zwłaszcza, że te są podsumowane odpowiednimi komentarzami ekspertów. Możemy na wylot poznać Polskiego Biegacza i określić czy jesteśmy typowym czy specyficznym biegaczem. Spis jest powiązany z całą akcją Polska Biega, którego głównym napędem jest serwis Polska Biega (www.polskabiega.pl), gdzie mamy wszystko, co biegacz wiedzieć powinien. Dzięki temu wiemy na przykład, że do tej pory w 2014 roku 135 000 biegaczy w ciągu jednego weekendu pobiegło w 620 biegach w całym kraju. Magiczne liczby!

I jakie mamy najważniejsze czy najciekawsze wnioski ?
Po pierwsze – bieganie uzależnia, bez względu na płeć, bieganie zapewnia nam codzienną dawkę endorfin. W ciągu roku coraz bardziej wydłużamy kilometraż, ale na szczęście polscy biegacze są świadomi kontuzjogenności nadmiaru sportu.
Po drugie – kobiety rosną w siłę. Biega nas coraz więcej, zwracamy uwagę na jakość naszego treningowego wyposażenia, no i lubimy wyglądać ładnie. Jak już się pocić, to przynajmniej w twarzowym kolorze ;). Tak samo lubimy nowe gadżety i wrzucanie biegowych selfie na FBuki, jednak faceci bardziej lubią się chwalić. Lubią też biegać po to, żeby rywalizować, a my zapracowane kobietki traktujemy bieganie bardziej jako sposób na łatwe i stosunkowo tanie (chociaż można biegać naprawdę na bogato!) zaczerpnięcie aktywności fizycznej, żeby schudnąć i się odstresować. Raz, dwa i możemy wyjść z domu.

Starsi biegacze mają tendencje do biegania rano (serio?). Młodzi freelancerzy zapewne mają problem ze zdyscyplinowaniem o 6 rano.
Prawie połowa biegaczy ma staż około roku. Pokazuje to jak szalenie popularne ostatnio stało się bieganie. Im dłużej trenujemy, tym częściej to robimy. Po prostu bieganie się wkręca!

Spisani biegacze przebiegają łącznie ponad 900 000 km tygodniowo!
Najbardziej zaskakującym poniekąd wynikiem, który niektórzy eksperci chcieliby zmienić, jest to, że biegamy w większości samotnie (85%). Owszem lubimy się pochwalić ile przebiegliśmy, gdzie startujemy, ale wychodzimy i wracamy sami. I chociaż pakiety startowe na biegi są wykupywane natychmiastowo, mimo że potrafimy cieszyć się biegiem z ludźmi, chłoniemy atmosferę to w czasie treningu walczymy sami. Sami stajemy się biegaczami pokonując, tylko sobie znane kolejne szczyty. Mnie te wyniki zupełnie nie dziwią, ani nie martwią, ale może przemawia przeze mnie introwertyczna natura. Po to wymyślono gry zespołowe i sporty indywidualne, żeby ludzie mogli decydować, gdzie się lepiej odnajdują. Oprócz biegania, głównie jeździmy na rowerze i pływamy- czyżby szło młode – triathlon?

Oprócz krótko wrzuconych informacji, raport zawiera naprawdę mnóstwo danych z profesjonalnymi wyjaśnieniami ekspertów. Dzięki temu możemy te suche dane powiązać z ludzką naturą i otoczeniem w którym funkcjonujemy. Polecam uwadze, nie tylko biegaczom, ale też tym którzy szukają motywacji i przede wszystkim tym, którzy biegania nie rozumieją. Co to za frajda, tak się męczyć, w deszczu, po asfalcie, tyle kilometrów, toż to się można zanudzić na śmierć!? Ja się nie nudzę, nawet 15 raz na tej samej trasie. A wy, biegacze?
Kiedyś od doświadczonej biegaczki usłyszałam, że ona gardzi tymi ludźmi, którzy zaczęli teraz biegać bo zrobiło się to modne. Trudno mi uwierzyć w taką ignorancję. Nawet jeśli ludzie zaczynają biegać z mody, i chociaż połowa zrezygnuje po 2 tygodniach, to i tak jakaś grupa osób podejmie regularny trening, bo po prostu pokochają bieganie. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby ludzie się ruszali, nieważne dlaczego i dla kogo to robią. Najważniejsze żeby wytrwali.

Link pod którym możecie pobrać cały raport bezpłatnie:
http://spisbiegaczy.pl/spis2014/0,0.html

Na podstawie: Raport Narodowy Spis Biegaczy 2014, Agora

Posted on: 2014-12-05, by : aniap