O mnie

 

Anna Paluch. Psycholog, psychodietetyk. Pracuje z osobami zmieniającymi nawyki żywieniowe nad najlepszym planem zmiany i motywacją. Pracuje z osobami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się). Wspieram osoby z pogranicza zaburzeń odżywiania i ich rodziny, zapraszam na konsultacje rodziców z dziećmi, których stosowane diety i restrykcje wymknęły się spod kontroli i prowadzą do utraty zdrowia. Prowadzę konsultacje stacjonarnie (2 i 4 czwartek miesiąca w Wadowicach) oraz online (do ustalenia). Prowadzę szkolenia z zakresu psychodietetyki (motywacja, komunikacja z pacjentem, zaburzenia odżywiania) dla specjalistów dietetyków, lekarzy. Zapraszam na stronę www.dbamocud.pl.

Jestem magistrem psychologii stosowanej, psychodietetykiem, ukończyłam kurs dietetyki pierwszego stopnia, a także roczny kurs psychologii sportu. Cały czas się rozwijam i podnoszę swoje kompetencje poprzez udział w licznych szkoleniach. Pragnę połączyć wiedzę psychologiczną nabytą podczas studiów oraz potwierdzoną certyfikatami wiedzę z zakresu dietetyki i wykorzystać ją w reedukacji żywieniowej. Jako trener współpracuje z firmą Psychologia w Polsce, dla której szkolę grupy w ramach psychodietetycznych webinarów oraz publikuje artykuły eksperckie. Jestem autorką portalu poświęconego zdrowemu stylowi życia dbamocud.pl i autorką projektu “80 dni dookoła zdrowia”. Prowadzę również e-kursy: „Zaprojektuj swój zdrowy styl życia” oraz „Zarządzanie stresem w zdrowiu”, a także konsultacje online dla klientów indywidualnych. Jestem zastępcą redaktor naczelnej w Magazynie Psychologicznym Bang!

image1Aby skutecznie zmieniać nawyki żywieniowe oraz kształtować zdrowy styl życia konieczna jest praca w dwóch obszarach: z zakresu dietetyki, aby uczyć prawidłowych nawyków żywieniowych oraz z zakresu psychologii, w pracy nad motywacją do zmiany i wytrwaniu w procesie. Problemem wielu ludzi jest jedzenie pod wpływem emocji, a nie naturalnego głodu. Dzięki rozmowie i ćwiczeniom możemy sobie uświadomić, dlaczego sięgamy po niezdrowe przekąski, a następnie przeformułować szkodliwe nawyki, które wykształciliśmy u siebie przez lata. Zmiana jest możliwa w każdym wieku! Klient musi uwierzyć, że zdrowy styl życia to nie okresowe diety odchudzające i rozstrajanie swojego organizmu, ale poznawanie nowego, lepszego sposobu funkcjonowania, który – przy odpowiednim poprowadzeniu – wejdzie nam w nawyk.
Sama miałam do czynienia ze specjalistami ukierunkowanymi na mierzalny efekt i statystyki, a nie na całego człowieka. Trafiłam kiedyś do złego gabinetu dietetycznego, dlatego sama chciałabym stworzyć miejsce przyjazne dla klienta. Zaczęłam czuć się lepiej, kiedy przestałam się odchudzać, a wprowadziłam zmiany na całe życie. Uważam, że wiarygodność buduje się nie tylko na wiedzy, ale przede wszystkim na własnym doświadczeniu, podjętych próbach i sprawdzonych metodach.
W pracy z klientem nastawiam się na szukanie wspólnych rozwiązań poprzez edukację żywieniową. Uzyskane efekty nie mogą dotyczyć tylko chwilowej utraty kilogramów, ale wprowadzenia nawyków, które później będą procentować latami w długim i szczęśliwym życiu.

Ważna jest dla mnie działalność szkoleniowa z zakresu psychologii skierowana do innych specjalistów zwłaszcza dietetyków, ale i lekarzy, trenerów personalnych i wszystkich pracujących z osobą w zmianie, zwłaszcza stylu życia. Jeżeli chcesz być dobrym specjalistą dietetykiem, który stawia w swojej pracy na zasadę pomagać, a nie szkodzić, koniecznie korzystaj z wsparcia psychologów i psychodietetyków, aby zdobyć nowe umiejętności z komunikacji z klientem. Umiejętności psychologiczne są niezastąpione nie tylko w trakcie kontaktu z osobami z zaburzeniami odżywiania, ale również w celu skutecznego prowadzenia osób zniechęconych i zdemotywowanych, które nie wierzą w sukces.

Prywatnie jestem fanką slow life, dlatego wybrałam życie z daleka od dużych miast. Lubię wszelkie naturalne rozwiązania dla ciała i duszy, które moim zdaniem wzajemnie na siebie oddziałują. Współtworzę piękne miejsce w sieci, blog dbamocud.pl, który promuje holistyczne podejście do zdrowia. Skupiamy się na diecie, sporcie i rozwoju osobistym, które razem tworzą naprawdę zdrowy styl życia. Zajrzyj i z pewnością zmobilizujemy Cię do dobrych zmian. Uwielbiam psychologię, dlatego cieszę się, że mogę współpracować z Psychologią w Polsce promującą pozytywny wymiar psychologii, dodatkowo prowadzimy wspólnie szkolenia z zakresu psychodietetyki.  Każdy powinien czerpać z technik psychologicznych i nieustannie się rozwijać.

Sportowo. Odkryłam w sobie miłość do biegania, bo jak przystało na świadomą introwertyczkę, wybieram dyscypliny indywidualne. Jestem na tym etapie zmiany, że źle się czuję kiedy nie ćwiczę, a nie wtedy, kiedy jestem zmuszona się zmobilizować. Polecam każdemu sport – to naprawdę uzależnia! Trzeba tylko znaleźć swoją ulubioną dyscyplinę.

 

DLACZEGO FLOW BY ANIA?

Flow jest pojęciem z zakresu psychologii pozytywnej oraz motywacji. Wprowadzone przez wybitnego psychologa o skomplikowanym nazwisku – Mihály Csíkszentmihályi. Według niego, flow to stan pomiędzy satysfakcją a euforią, pojawiający się w czasie wykonywania czynności, której oddajemy się całkowicie. Ludzie osiągają ten „przepływ”, kiedy ich stan umysłu jest zajęty daną czynnością i odczuwają czystą przyjemność z samego jej wykonywania. Flow można czuć w pracy, jeśli kochamy, to co robimy, jak i w czasie wykonywania hobby. Nie musi to być joga czy medytacja, flow możesz poczuć podczas biegu lub wspinaczki górskiej. Zawsze wtedy, kiedy czujesz się „uskrzydlony”, nie liczysz godzin, nie czujesz lęku i strachu – jesteś flow! Motywacja do działania jest wewnętrzna, a celem samym w sobie jest wykonywanie tej właśnie czynności.
Flow by Ania, mam nadzieję, zadziała w dwie strony. Ze swojej strony czuje flow, kiedy pomyślę, że mogę robić to co kocham: dzielić się wiedzą na temat zdrowego stylu życia, motywować, widzieć zmiany i Twoje coraz lepsze samopoczucie. Czuję flow kiedy sama się uczę coraz więcej, aby móc swoją wiedzą się dzielić. Wyzwanie, którego się podjęłam, uskrzydla mnie!
Mam nadzieję, że wysiłek związany ze zmianami, których się podejmiesz, również u Ciebie wywoła przepływ pozytywnych wrażeń. Może znajdziesz swoją dyscyplinę sportu, a w czasie jej wykonywania poczujesz flow? Może zdrowe posiłki, które zaczniesz spożywać oraz rezygnacja z zajadania emocji słodyczami, sprawi, że odkryjesz „przepływ” w pracy? Może wydaje się to zbyt proste, ale sama jestem najlepszym przykładem tego, że czasem mała zmiana może wywrócić sposób myślenia do góry nogami i spowodować moment olśnienia.

Życzę Ci doznania olśnienia z moją skromną pomocą i odwagi do życia długo i szczęśliwie!

DSCN9379 kopia