Pierwsza wizyta

Zapraszam Cię na pierwszą wizytę. Nie stresuj się, nie obawiaj. Nikt nie będzie Cię oceniał, ani komentował Twoich nawyków żywieniowych. Jestem tu aby Ci pomóc. Przeanalizujemy wspólnie Twój obecny styl odżywiania i wybierzemy najlepszy dla Ciebie sposób zmiany na lepsze.
Bądźmy wobec siebie szczerzy, tylko w ten sposób wypracujemy najlepsze efekty.

DSCN9935 kopia

Zachęcam Cię do przygotowania się do pierwszej wizyty:

  • Byłoby idealnie jeśli przyjdziesz na wizytę ze swoim dzienniczkiem żywienia, który będzie z co najmniej 5 dni (najlepiej dnia powszedniego i weekendu). Zaoszczędzimy dużo czasu. Zanotuj w nim dokładnie co, o której i w jakich ilościach zjadasz. Na jego podstawie zaanalizujemy Twój dotychczasowy styl żywienia, a następnie posłuży on jako baza do zbudowania nowego jadłospisu. Tutaj znajdziesz arkusz do wydrukowania i uzupełnienia wraz z instrukcją.
  • Przed wizytą warto wykonać badania krwi: morfologia, glukoza, cholesterol LDL, HDL, trójglicerydy, TSH, CRP. Są to badania, na które lekarz teoretycznie wypisuje skierowanie.
  • Zachęcam również do wykonania badania poziomu witaminy D3 (metabolit 25OHD3), która jest kluczową witaminą dla organizmu (wpływa na prawidłowe uwapnienie kości, odporność, pracę tarczycy, skłonność do chorób autoimmunologicznych, niski poziom powiązany jest również z depresją, nowotworami, autyzmem). Badanie to zazwyczaj kosztuje ok. 60-70zł – bez skierowania, gdyż jest to badanie „specjalistyczne”.
  • W przypadku osób otyłych warto również wykonać badania dodatkowe: hemoglobiny glikowanej – pokazuje jak stabilny był poziom cukru we krwi w ostatnich 3 miesiącach).

 

Przebieg wizyty:

  • Pierwsza wizyta trwa około 60 minut.
  • Jest to czas na dokładny wywiad żywieniowy z klientem. Są to pytania, które pozwolą mi lepiej poznać Twoje nawyki i zwyczaje żywieniowe, dowiedzieć się więcej o podejmowanych aktywnościach fizycznych. Najprościej mówiąc przeanalizujemy jak wygląda zwyczajowo Twój dzień w aspektach, które mają związek z Twoim zdrowiem (dieta, aktywność fizyczna, praca). Porozmawiamy o psychologicznych aspektach jedzenia oraz postrzeganiu własnego ciała.
  • Rozmowa ma charakter poufny, odbywa się tylko w obecności specjalisty (i rodziny jeśli takie jest życzenie klienta oraz w przypadku pracy z dzieckiem) z zachowaniem tajemnicy zawodowej.
  • Przeanalizujemy przyniesione przez Ciebie wyniki badań oraz dzienniczek żywieniowy, będzie to stanowiło podstawę do dalszej wspólnej pracy. Pokaże Ci co jest Twoją mocną stroną w obecnym stylu życia, a co wymaga poprawy i zmiany kierunku działania. Wyeliminujemy potencjalne zagrożenia. Rozpoczniemy edukację żywieniową, abyś został wyposażony w wiedzę, która pomoże Ci odżywiać się zdrowo zgodnie z tym na co będziesz miał ochotę. Nie jestem zwolenniczką gotowych rozwiązań, które nie sprawdzają się, kiedy tylko sytuacja życiowa ulegnie zmianie. Dam Ci narzędzia, których wykorzystanie będzie procentowało w całym życiu.
  • Przeprowadzimy analizę składu ciała na profesjonalnym analizatorze Tanita BC 420 SMA. Jest to profesjonalny sprzęt pomiarowy, dokładnie bada poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody w organizmie. Sprawdza wskaźnik tłuszczu wisceralnego (trzewnego). Jako ciekawostkę podaje wiek metaboliczny. Badanie jest nieinwazyjne, wymagane jest tylko stanięcie bosymi stopami na analizatorze. Wyniki w postaci wydruku otrzymuje klient, kopia zostaje w dokumentacji.
  • Zostaje założona teczka klienta z wynikami badań, wynikami analizy, pomiarami, które będą stopniowo uzupełniane w celu monitorowania zachodzących zmian.
  • Na zakończenie pierwszej wizyty otrzymasz wskazówki i wytyczne jak stopniowo zmieniać nawyki. Będą to podstawowe materiały dotyczące zdrowego odżywiania, sposobu przygotowywania posiłków, zdrowych zamienników – w postaci wydruków. Możemy pracować na dzienniczku żywieniowym lub przygotować plan żywienia, klient otrzyma go w przeciągu 48 godzin mailowo lub do odebrania w gabinecie.
  • Na kolejną wizytę umówimy się dwa tygodnie później. Ocenimy jakie są Twoje pierwsze odczucia, co twoim zdaniem wymaga korekty. Zaradzimy ewentualnym kryzysom, wesprę Cię w podjętych zmianach.

Zapewniam troskę, poufność, pełen profesjonalizm i czas, Ciebie proszę o szczerość i otwartość.

DSCN9932 kopia

Co musisz wiedzieć przed badaniem na analizatorze:

  • W związku z przepływem przez ciało prądu elektrycznego o niskim natężeniu podczas pomiaru BIA, nie może być on wykonywany u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, gdyż może nastąpić zakłócenie pracy urządzeń wewnętrznych.
  • Nie należy wykonywać badania u osób: chorych na epilepsję, z metalowymi protezami, endoprotezami, implantami oraz u osób ze zmniejszonym przepływem tkankowym (po rozległych urazach, oparzeniach), a także u kobiet w ciąży.
  • U kobiet dobrze jest NIE wykonywać pomiaru w tygodniu poprzedzającym menstruację.

Dla uzyskania jak najbardziej wiarygodnego i powtarzalnego wyniku, analizę składu ciała najlepiej przeprowadzać przestrzegając poniżej wymienionych zasad. Zaleca się:

  • być na czczo (ostatni posiłek 4-6h wcześniej),
  • nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych przynajmniej 8 h przed badaniem,
  • nie przyjmować płynów przynajmniej do 2 h przed pomiarem,
  • nie pić napojów alkoholowych do 8 h przed badaniem,
  • jeśli to możliwe nie dawkować leków diuretycznych, steroidowych, hormonów wzrostu również do 8 h przed,
  • nie należy wykonywać badania po kąpieli, pływaniu, pobycie w saunie,
  • zaleca się skorzystanie z toalety przed pomiarem (zmienny bilans wody i temperatury)